O projektu

Cílem projektu je efektivně inkorporovat do existující struktury výkonných a mezinárodně uznávaných pracovních týmů zabývajících se biologií lidských pluripotentních kmenových buněk (KB), výzkumem molekulárních mechanizmů účastnících se opravy DNA a vývojem nových syntetických inhibitorů biologicky významných molekul takový společný systém personální politiky, vnitřního řízení a evaluace, vnějších vztahů, popularizace, etických pravidel a mezinárodních odborných interakcí, který umožní vznik v ČR unikátního, potřebného a dlouhodobě stabilního centra pro základní a perspektivně i translační výzkum diagnosticky a terapeuticky využitelných lidských pluripotentních KB, včetně embryonálních a indukovaných (indukované pluripotentní KB).

 

Centrum, nazvané Centrum výzkumu pluripotentních kmenových buněk a nestability genomu (dále jen Centrum), bude součástí Mezinárodního centra klinického výzkumu (International Clinical Research Center; ICRC) a bude představovat funkční spojení mezi Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity (LF MU) a tímto velkým projektem strukturálních fondů. Je očekáváno, že zavedením výše jmenovaných složek řízení a fungování Centra dojde k výrazné internacionalizaci a zvýšené mezinárodní konkurenceschopnosti výzkumné kapacity zabývající se lidskými pluripotentními KB s léčebným potenciálem v prostředí ČR, a tím i k výraznějšímu zapojení do mezinárodních projektů a celkovému zvýšení výkonu. Dlouhodobým cílem projektu je dosáhnout srovnatelné kvality, mezioborovosti, úrovně systému řízení a vnitřní evaluace, jako mají podobně zaměřená centra v zahraničí, např. Centre for Stem Cell Biology (University of Sheffield), The Wellcome Trust Centre for Stem Cell Research (Cambridge University), Yale Stem Cell Center (Yale University) nebo The North West Embryonic Stem Cell Centre (The Manchester University).

 

ČR se významně zapojila do světového výzkumu lidských pluripotentních KB derivací několika linií embryonálních KB z lidských embryí v roce 2003. V důsledku tohoto mezinárodně oceňovaného výsledku a díky úsilí vůdčích osobností vědy, politiky a legislativy byly v ČR v krátké době vytvořeny ideální podmínky pro rozvoj vědy v oblasti lidských pluripotentních KB, které se projevily výsledky publikovanými v nejvýznamnějších vědeckých časopisech (např. Nature Biotechnology, Stem Cells, New England Journal of Medicine). Laboratoř molekulární embryologie Ústavu experimentální medicíny AV ČR, kde byly úspěšné derivace linií lidských KB provedeny, přešla v roce 2005 na LF MU, kde v rámci Biologického ústavu (BÚ) působí dodnes. V následujících letech byl BÚ posílen několika novými týmy, zejména mimořádně úspěšnou skupinou zabývající se studiem opravy DNA na úrovni základního výzkumu i v souvislostech s lidskými chorobami. Intenzivní spolupráce byly dále navázány s týmem Dr. Kamila Parucha (medicinální chemie) zabývajícím se syntézou inhibitorů biologicky významných molekul, včetně těch účastnících se sebeobnovy KB a opravy DNA. Tímto vývojem došlo k propojení několika komplementárních expertíz, které vyústilo ve vytvoření inovativního a atraktivního programu v oblasti vývoje kultivačních technik, sebeobnovy, propagace a diferenciace KB s ohledem na známou nestabilitu genomu buněk dlouhodobě udržovaných v podmínkách in vitro. Takový výzkumný program, jehož dlouhodobým cílem je pochopení základních mechanizmů regulujících chování lidských KB a současně vývoj protokolů kompatibilních s použitím KB v buněčných terapiích se zpětnou vazbou na základní výzkum je v rámci ČR unikátní a měl by být, z důvodu vysoké finanční náročnosti, do jisté míry centralizován. Získání podpory umožňující personálně rozvinout a stabilizovat týmy popsaného programu je mimořádně důležité pro udržení se na světové špičce ve výzkumu lidských KB a následně i pro zavedení revolučních léčebných postupů.

 

Projekt PLURICELL - Centrum výzkumu pluripotentních buněk a nestability genomu (CZ.1.07/2.3.00/20.0011)